Pécs-decentrum
Kulturális Egyesület
„Minden sikeres férfi mögött egy nő áll” – De ki áll a sikeres nő mögött?
Résztvevők:
LEITERT GLÓRIA: élő étel és életmód tanácsadó
STEINER LÍDIA: egyéni vállalkozó, illusztrátor
MAGENHEIM ANETT: főállású édesanya
DOBOS ELVIRA: coach - üzleti edző
CSOVCSICS ERIKA: főigazgató a Budai - Városkapuban
Moderátorok: Mándi Nikoletta és Bittner Mónika
Vitaindító gondolatok:
Az üvegplafon. A jelenség akkor jelentkezik, amennyiben az előmenetel egy szervezet hierarchiáján belül csak egy bizonyos szintig lehetséges. Ennek lehet oka a hátrányos megkülönböztetés, nemi, faji, eszmei stb. alapon. Jellemzően a nők és a kisebbségek előmenetelével kapcsolatban szoktak üvegplafonról beszélni.
Sok nő azonban a közelébe sem jut a hírhedt üvegplafonnak, mert jóval előtte érzékelik női létüknek a „férfi univerzummal” való összeférhetetlenségét. A nőket hozzá nem értőnek tartják mindaddig, míg be nem bizonyítják az ellenkezőjét. Más nevelést kapnak, eltérő a társadalmi megítélésük. Ha egy nő meg akar felelni a társadalmi elvárásoknak, azaz a hagyományos női szerep mellett munkájában is sikeressé szeretne válni, több feladattal kell megküzdenie, mint férfitársainak. A női munkavállalás nem szabadította meg a nőket az otthoni és a háztartási teendők sokaságától.
A nők munkaerő-piaci helyzete rendszeresen felbukkanó téma. Különféle kontextusokban vizsgálható az a társadalmi jelenségkör, ami a női munkavállalás, a női szerepkörök, azok dinamikus változása kapcsán folyamatosan, napjainkban is formálódik. A ’női kvóta’, mint törekvés elsősorban foglalkoztatáspolitikai dimenziók mentén mutatkozik meg.
A dolgozó nő mint jelenség önmagában is gyanús. Ha a karriert választja a család helyett, akkor a társadalom elítéli őket. Ha szakmailag elismert és emellett gyerekei vannak, akkor nyilván a családja látja kárát. Ha sikeres, gyerekei vannak, és egyedül neveli őket, akkor frusztrált férfigyűlölő, vagy feminista. Ha egyedülálló fiatal nő, akkor érzelmileg labilis, ami meglátszik a munkavégzésén. Amennyiben párkapcsolatban él, ámde gyermektelen, akkor hosszú távon nem lehet rá építeni, mert el fog menni szülni. Ha kisgyermekes anya, akkor sem lehet rá építeni, mert a kisgyerek gyakran megbetegszik, ilyenkor a nők szabadságot vesznek ki. A munkatársaknak alkalmazkodni kell az óvodai, iskolai szünethez és nyitva tartáshoz.
A jelen férfi és női szerepei, szerepkonfliktusai, szereptorlódásai kapcsán kell-e szembenéznünk történelmi, társadalmi, vallási, szociológiai és evolúciós kérdésekkel, vagy ennél jóval egyszerűbb-e a probléma?
Kerekasztal-beszélgetésünkön számtalan izgalmas kérdésre keressük a választ:
Vajon könnyebben boldogultak volna az általunk választott sikeres nők, ha férfiak lennének? Könnyebb lenne érvényesülniük a munkaerőpiacon?
Anyagi érdekből dolgoznak, vagy a munka öröme motiválja őket? Mekkora szerepet játszik az önmegvalósítás?
Meghívunk minden kedves érdeklődőt október 14-ére 17:00-19:00 óráig tartó kerekasztal-beszélgetésünkre!