top of page

Az első körben egy nyitó írás segítette az elrugaszkodást a szövegek szakadékaiba/réseibe/ hasadékaiba. Immár a többiekére is reagálnak, egymásnak adnak ötletet. Tizenhatan idézzük fel az előttünk feltárult látomást.
Nemcsak világirodalmi tanul-mányok ezek. Önismeretre is mások történetein át fogunk szert tenni. Tanulságos, mi zajlik az indiai irodalomban a mi látószögünkből az indiai magyar irodalmár lektor közvetítésében. Egy indiai mitológiai történetet feldolgozó olasz mű a cambridge-i kutató asztalára kerül. Az orosz újrealizmusra Dél-Afrika (kutatója) rezonál. Melyik országban keseríti, s hol lelkesíti a politika a szlavistákat, s mi köze ennek az irodalomhoz? A szerb és a vajdasági író (kutatójukon át) az előző körben a magyarországi magyarral, most a vajdasági költő a szlovénnal kerül kapcsolatba. Végigkövethetünk egy fordított (írói) életutat Svájcból Szlovéniába. Egyre csak keverednek az identitások s izgalmasak a peremműfajok, érdekessé válik a nem- professzionális író attitűd. Erősödnek az etnikai és női irodalmak, amelyek egynémely írásban az iménti pozíciókra vetülnek. Érdemes összevetni, milyen következménnyel járt az anyanyelvről való lemondás (Írországban és Dél-Afrikában), miben különbözik a recepciója a par excellence posztmodern olasz íróknak hazájukban és azon túl, miképpen kanonizálódik a Nobel- díjas író a világban, milyen nyilvánosságra van szüksége a drámának.
Mindez kiderül kötetünkből, az évente egyszer jelentkező sorozat második darabjából, az előző szám sajátos folytatásából. A másik kimondott és látens kérdéseinek, kitett és odaérthető hangsúlyainak meghallásával a koncepció kiadványunkban megjelentetett szövege továbbírására ösztönöz minden résztvevőt

Kiadványunk felsőoktatási segédanyag, mely „A nemzeti irodalomtörténeti-írás módszertani hagyományai és mai lehetőségei” című NKFP 50/130 projekt, a Pro Pannonia Cultura Hungariae Alapítvány „Tudomány az oktatásban” Szakalapítványa, a Pécsi Tudományegyetem Rektora, Pécs Város Önkormányzatának Bizottsága, a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Dékánja és a Bolyai János Kutatói ösztöndíj által nyújtott támogatásokkal jöhetett csak létre. Segítségükért ezúton is köszönetet mondunk.

bottom of page