top of page

KULTÚROLTÁS FESZTIVÁL 2014. április 15-17.

 

2014. március 23.

MÉLTÓSÁG, KULTÚRA, KÖZÖSSÉG

2014. április 15-17.

Civil Közösségek Háza, Baranya Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház

Szimultán interaktív művészeti blokk - Élőkönyvtár

Április 16. 17:00

Te elítélnél egy könyvet anélkül, hogy beleolvasnál? Számít, hogy mások mit mondanak róla? Vagy azok közé tartozol, aki ad neki legalább egy esélyt, hogy bizonyítson? Ha igen, mennyi időt adsz neki, 50-75 lapnyit?

Minden válaszodban biztos vagy?

Akkor hadd kérdezzem máshogy: Te elítélnél egy embert? Számít, hogy mások mit mondanak róla? Vagy azok közé tartozol, aki ad mindenkinek legalább egy esélyt, hogy bizonyítson? Ha igen, mennyi időt adsz neki, 50-75 percet?

Az élőkönyvtárban mindent megtudhatsz!

…………………………………..

 

2014. március 28.

MÉLTÓSÁG, KULTÚRA, KÖZÖSSÉG

2014. április 15-17.

Civil Közösségek Háza, Baranya Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház

Hova, mibe menekülünk, avagy milyen világokba foglaljuk magunkat? Alternatív életközösségek

április 16. 10:00

A változtatásra irányuló igény társadalmi szinten is megjelenik. A kollektív passzivitást különböző alternatív csoportosulások tevékenysége töri meg. Kiléphetnek-e a kisebb csoportok izolált létmódjukból? Ha igen, vajon milyen irányban lehet/kell nyitni? A nyugati és keleti kultúrákhoz is különböző bélyegek tartoznak kollektív világképünkben. Hogyan hatnak ránk ezek, mennyire támogatják vagy fogják vissza a változást? Kutatjuk a paradigmaváltás esélyét és mikéntjét tervezett beszélgetésünkben, s arra is megpróbálunk választ adni/kapni, nem üresedett-e ki túlságosan ez a mostanság annyit használt szó.

……………………………………

 

2014. április 14.

MÉLTÓSÁG, KULTÚRA, KÖZÖSSÉG

2014. április 15-17. Civil Közösségek Háza

A bioetika és környezeti etika kihívásai. (Emberi méltóság – az Élet méltósága)

Április 16. 11:00

„Mi az emberi élet? Mikor kezdődik és végződik? Beavatkozhatunk-e alakulásába? Felhasználhatjuk-e saját céljainkra?”

A biotechnológia és genetika terén elért eredmények következtében manapság ezek a kérdések megkerülhetetlenek. Merre mutat a tudomány? Meddig mehetnek el a tudósok? Meddig etikus segíteni? A téma folyamatosan újabb és újabb kérdéseket generál, melyekre választ kaphatunk Zeller Judit pécsi alkotmányjogásztól A bioetika és környezeti etika kihívásai – Emberi méltóság, az Élet méltósága címet viselő kerekasztal-beszélgetés során.

A bemutatott eredmények alapjául szolgáló kutatás a TÁMOP-4.2.4.A/2-11/1-2012-0001Nemzeti Kiválóság Program című kiemelt projekt keretében zajlott. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.

……………………………………….

 

2014. április 9.

MÉLTÓSÁG, KULTÚRA, KÖZÖSSÉG

2014. április 15-17.

Civil Közösségek Háza, Baranya Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház

Hova, mibe menekülünk, avagy milyen világokba foglaljuk magunkat? Alternatív életközösségek.

Április 16. 10:00

- A faktikus (a másként nem lehet) és a fakultatív (a mássá válás, a másként „csinálás” képessége) - aktivitást feltételez, cselekvést, egy lehetőség áthelyezését a valóságba. Hogyan lehetséges a potenciát aktusra váltani?

- Korunk kollektív neurózisának négy tünete: a provizórikus (átmeneti) és a fatalista beállítódás az élettel szemben (ny-i világ), illetve a kollektivista és a fanatikus gondolkodás (k-i világ) (vö: Frankl). Egyetértünk? Bővíthetjük a sort? Azonosíthatóak-e ezek az attitűdök az említett közösségekben?

- A hagyomány nem csak közvetít, hanem szelídíti is a vallási (vagy bármely más) tapasztalatot, hiszen az fenyegetést jelent a társadalom számára. A szelídítés egyik módja az emberi élet ügyes-bajos dolgainak relativizálása. A „találkozások” problematikusak a társadalom számára, ezért korlátozottá, kontrollálhatóvá igyekszik tenni azokat. Az intézményesülés szociális/pszichológiai funkciója a tapasztalat megszelídítése.

- Campbell metaforája: „Az ember felér a létra tetejére és észreveszi, hogy a létráját nem annak a falnak támasztotta, ahová fel akart jutni.”

- Alternatív közösségek: paradigmaváltó közösségek, amelyek aztán mégis izoláltak maradnak? Létrehoznak-e radikálisan újat a hagyományoshoz képest? Elhagyják-e az archetípusos rendszereket?

- Az „olvasatok” száma végtelen lehet, azonban az adott történelmi pillanatban rendelkezésre álló kanonizált „allegóriák” száma limitált. Létezik-e akkor „szabad játék”?

(Mándi Nikoletta)

…………………………………………

 

Átlátunk a fogalmakon?

Papp Ágnes Klára Átlátunk az üvegen? című tanulmánykötetében a kortárs irodalom olyan szegmenseit tárgyalja, melyek valamilyen módon perifériára kerültek. A kötet tulajdonképpen külön-külön tanulmányok egybegyúrása, bevezető tanulmánnyal ellátva, megfelelő koncepciót adva és legitimálva a kérdésfelvetéseket. A szerző és Bányai Tibor Márk a Dialógus és karnevál az irodalomértésben és kultúrában címet viselő szekcióban a kötettel kapcsolatban felmerülő kérdéseket tárgyalja majd. Szó lesz arról, hogy mi határozza meg a kánont, milyen összefüggések, hatások léteznek a magas és a populáris irodalom között, van-e jó és rossz irodalom, illetve, hogy ezek a kategóriák mennyire járhatóak/láthatóak át. A beszélgetés során arra is kitérnek a résztvevők, hogy kik és miért maradhattak ki ebből a felsorolásból, holott koruk meghatározó és elismert tagjai.

…………………………………….

2014. április 15.

KULTÚROLTÁS-FESZTIVÁLUNK AZ ESCARGO HAJÓJA BALKÁNJÁVAL ELKEZDŐDÖTT!

Holnap 10-től folytatjuk. Perák Zsófia a 13.30-kor kezdődő

Az emberi méltóság fogalmának alakulása

térben és időben c. szekciót ajánlja:

https://www.facebook.com/events/651268581575187/

Az emberi méltóság kérdéskörét körüljárjuk egy olyan előadóval is, aki mélyszegénységben élő közösség képviselője: ő Ignácz József, Besence polgármestere. Előadónk jogi végzettséggel rendelkezik, esélyegyenlőségi szakember. A nehéz helyzetben levő település körülményein egyéni módon próbált meg javítani: 2009-ben Európai Uniós pályázatból teniszpályát létesített, mely sokak érdeklődését felkeltette. Az eseményről 2013-ban dokumentumfilm készült, amely az Amszterdami Nemzetközi Dokumentumfilm-fesztiválon is jól szerepelt. A faluban szintén pályázati pénzekből kertészeti program indult. A mindössze 126 fős község, melynek 98 százaléka munkanélküliséggel küzd, a leleményes polgármester által a figyelemközéppontjába került. Ignácz Józseftől hallhatunk arról, hogy milyen változásokat hoztak újításai a közösségbe, hogyan élik meg a helyiek mindezt, és hogyan értékeli ő maga a történteket, az eredményeket, a nehézségeket.

…………………………………………

Szimultán interaktív művészeti blokk - Írásterápia

Április 16. 17:00

"A szavaknak ereje van. Számtalan példát lehet felsorolni arról, hogy milyen manipulatív hatással tud lenni a verbális megnyilatkozás a hallgatóságra. A nyelv mágikus jelenség, jól tudják ezt a vallási vezetők, a politikusok és szónokok ősidők óta. Egy ember egyetlen beszéddel (írással) tömegeket mozgathat meg. A szóbeliségnek is megvan a maga hatásos eszköztára, az (előadó személyes kisugárzása, hangszíne, beszédmódja) és az írott szövegeknek is.

Az utóbbinál a szerzőnek nem kell improvizálnia, lehetősége van tehát egy átgondolt, igényes és stilisztikai-helyesírási hibáktól mentes szöveget létrehoznia. Az írott szövegek létrehozása tehát több időt igényel, és a befogadása is másképp zajlik – az előadó személye nem vonja el a figyelmet a szövegről, a befogadó tehát sokkal kritikusabb lehet a művel szemben. Felfigyelhet az apróbb nyelvi hibákra is.

Persze nem mindenki születik szónoknak, de nem árt, ha benne van az eszköztárunkban a fogalmazás készsége – bármikor szükség lehet rá. Az íráskészség fejlesztése ma már nem csak az iskolapadban történhet. Számtalan helyen indítanak kreatív írás-kurzusokat, csoportokat, ahol a résztvevők szövegeket hoznak létre, majd a hozzáértő szakember reflektál a létrejött alkotásokra. A

legegyszerűbb stilisztikai gyakorlatoktól a különböző műfajokban írt, nagyobb terjedelmű szövegekig mindenben jártasságot szerezhet a résztvevő. Ha valaki nagyobb babérokra tör: publikálni szeretne,

akkor elengedhetetlen a hagyományok, a kánon részletes ismerete – ismerni kell ugyanis a régit, ha újat szeretnénk létrehozni. A kreatív írás-csoportok igen hatékonyan működnek, a program a Pázmány Péter Katolikus Egyetemről indult, ahol Lackfi János és Vörös István költők kezei alól több publicista is kikerült. A kreatív írás-foglalkozásokat tarthatja gyakorlott, publikáló szerző, és olyan szakember is, aki inkább szerkesztői, stilisztikai érzékkel és nagy jártassággal bír az irodalom világában." (Folytatjuk)

(Perák Zsófia)

(Egyesületünk a kultúroltásokon és más rendezvényeken éve óta tart írásterápiás foglalkozásokat – hol helyi szakemberekkel, hol vendégek vezetésével. Egyed Péter és Demény Péter Erdélyből, Tuomo Lahdelma pedig Finnországból segített meglévő szövegeinket értékelni és újakat létrehozni. Most 16-án délután 17 órától Vöő Gabriella írásterápiáján vehetünk részt.)

…………………………………….

Szimultán interaktív művészeti blokk - Írásterápia

Április 16. 17:00

"(...)Nyelvi eszköztárunk tehát fejleszthető, mindannyian képesek vagyunk hatni, hatással lenni közönségünkre. Nem kell azonban tömegek elé tárni az elkészült írásművet. Tükröt is tarthatunk magunk elé, lehetünk mi a szerző és a publikum is. Saját magunknak írt szövegekkel foglalkozik az írásterápia.

A gondolatok, érzések megfogalmazása és kimondása gyógyító hatású. Ez történik, amikor barátoknak vagy szakembernek beszámolunk egy-egy élethelyzetről, aki reagál a történtekre, és új

szemszögből világítja meg az eseményeket. De miért ne folytathatnánk beszélgetést önmagunkkal? A gondolatfoszlányokat összeterelve narratív formába önthetjük, őszintén leírhatjuk. A zavartalan koncentráció – amely a naplóíráshoz hasonlóan zajlik – segít átgondolni a szituációt, amely felkavar, zavar vagy gondot okoz a mindennapokban. Az írásterápia érdekessége, hogy gyakran olyan saját, belső felismerésekhez terel, amelyekről elképzelésünk sem volt, a hétköznapi tevékenységek elterelik a gondolatokat, lefojtják a valódi belső lelki folyamatokat. Az ezekhez vezető utat nyithatja meg az írás, mely ezáltal felszabadító és gyógyító hatású. Önismereti eszköz is: az idő távlatából visszatekintve korábbi énünkre problémáinkkal kapcsolatban sokszor felismerést, feloldást hozhat. Az írásterápia tehát olyan önismereti és gyógyító hatású tevékenység, ahol saját kimondott szavaink által magunkat gyógyítjuk a leírás és a visszaolvasás, s esetleg a megosztás és

közös feldolgozás által. Arról, hogy miként fogjunk neki, különböző írásterápiás csoportok, egyesületek, szakértők láthatnak el tanácsokkal; de a mára hatalmas népszerűségnek örvendő internetes blogírók is gyakran beszámolnak tapasztalataikról. Az internetes blogok is egyfajta írásterápiaként foghatóak fel azzal a különbséggel, hogy itt eleve nyilvánosság elé tárulnak a szövegeink. Így módosul az egyén felelőssége, önismereti feladata: nem kell olyan hosszan tükörbe nézni. Ebben az esetben inkább a hozzászólások, reakciók terelhetik a gondolatainkat új mederbe. Kockázatosabb vajon idegen emberek tapasztalataira hagyatkozni, mint felismerni, hogy mindenkiben lakik egy Bölcs, aki meglátja és kimondja az igazságot, s talán papírra is veti nekünk?"

(Perák Zsófia)

…………………………………………

2014. április 13.

MÉLTÓSÁG, KULTÚRA, KÖZÖSSÉG

2014. április 15-17.

Civil Közösségek Háza, Baranya Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház

április 16. 15:30

Kiút az értékválság útvesztőjéből? – Erkölcstan tanítás és szemléletformáló, prevenciós programok az általános iskolákban

Az új tantárgy bevezetésével kapcsolatban számtalan kétely merült fel, nem is elsősorban a tananyaggal, hanem a gyakorlati megvalósulással kapcsolatosan. Miről tanulnak a diákok az alsóbb évfolyamokon, amikor az erkölcsi tudatuk még ki sem fejlődött? Mi zajlik az erkölcstanórákon (pusztán elméleti oktatás, vagy izgalmas szerepjátékokban is részt vehetnek a tanulók)? Létezik ”jó” válasz az erkölcstanórán?

(Marokity Angéla)

………………………………………………

 

 

 

Április 17. 9:00 A társadalom és irodalom perifériáján - PC4 bemutató

„… hajlok egy olyan elképzelés felé, amely – általam preferált fogalommal élve – populáris irodalmat és kultúrát nem valami hallgatólagosan értékesebbnek tartott szövegcsoporttal konfrontálva igyekszik meghatározni és jellemezni, hanem önmagában, saját működési feltételei, hatásképző eljárásai, a befogadását meghatározó elvárásai felől közelít hozzá.”

Benyovszky Krisztián Beékel(őd)ések, átszivárgások, kimozdulások című írásából megtudhatjuk, hogyan lehet a populáris irodalmat nem a magas irodalommal szemben meghatározni, és hogy a kettő között milyen függőségi viszony áll fenn. A kortárs cseh és szlovák műveket összefoglaló tanulmány megmutatja, milyen átmenetek léteznek a kánon által elfogadott és a populáris irodalom gyakran használt műfajai között, hogyan mehet át egy alkotás a krimiből utópiába, abból robinzonádba, majd torkollhat kémregénybe. Ismertetőt kapunk egy olyan kézikönyvről, mely kezdő gyilkosoknak készült, és beletekinthetünk a cross-overek világába is. A PC 4-ben alapos összefoglalást kaphatunk arról, hogyan is kell (újra)értelmezni a populáris irodalmat, és milyen alkotások azok, melyek a populáris és a magas irodalom határmezsgyéjén állnak a cseh és szlovák irodalomban.

(Varga Réka)

………………………………………………

 

A bioetika és környezeti etika kihívásai. (Emberi méltóság – az Élet méltósága)

Április 16. 11:00

Dr. Barcsi Tamás filozófus moderálásával kerül sor olyan környezeti és orvosi etikát érintő kérdések megvitatására, melyek aktualitásával a hétköznapok során is gyakran szembesülünk. A szakértők bevonásával folytatott kerekasztal célja segítséget nyújtani a felvetett problémák közötti eligazodásban, s az előadók egyúttal a közönség véleményét is szeretnék megismerni.

A szekció kiinduló témái:

- környezeti etika – mennyire kiforrott rendszer, mely elemei élveznek elsőbbséget a mindennapi beszédben

- az egyénre, a teljességre koncentráló és a kettőt ötvöző elméletek ismertetése, alkalmazhatóságuk

- beszélhetünk-e paradigmaváltásról? – a fogalom pontosítása, megvalósíthatóságának körüljárása, a fenntartható fejlődés kérdése

- orvosi etika – humán biotechnológiai kérdések: klónozás, génsebészet, őssejtek felhasználása

- kísérletek embereken és állatokon – mennyi mindent lehet megtenni a tudomány nevében?

(Főfai Rita)

………………………………………..

 

 

Április 16. 15:30 Tévhitek és tapasztalatok az erkölcstanról

A 2013-as évben döntés elé állította az Oktatási Hivatal a szülőket és a diákokat: erkölcstan – vagy hittan?

A választás nem várt eredményeket hozott, aminek oka részben az, hogy az új tárgyak megjelenésükkel magukkal vonták a félreértelmezések lehetőségét is. A probléma az, hogy az elnevezések és tartalmak nincsenek egymással összhangban. Kamarás István, az MTA doktora és az iskolai etikaoktatás hazai feltalálója a témával kapcsolatban így szólt:

„Bizony, eléggé megtévesztő az erkölcstan elnevezés. A vallásos szülők úgy gondolják, hogy ez valami világi huncutság, a nem vallásosok pedig azt hiszik, hogy ez egy Hoffman Rózsa-féle ideologikus, katolikus jellegű tantárgy.”

A cél kezdetben egy olyan multidiszciplináris óra bevezetése volt, ahol a beszélgetések során szó esik emberismeretről, önismeretről, társadalomismeretről és vallásismeretről. Megvalósulása azonban akadályokba ütközik, ugyanis a NAT-ban előírt tematika nem teszi lehetővé a csoporton belül kialakuló hosszú, mély diskurzusokat.

A tantárggyal kapcsolatban számos kérdés tisztázatlan még, így például az, hogy vajon miért nincs lehetőség egy kevésbé zsúfolt tantervre. Változni fog a jövőben a pedagógusoknak szóló erkölcstanképzés? Mennyire sikeres a tantárgy bevezetése?

Április 16-án, a Kultúroltás-Fesztivál keretein belül szakemberek, gyakorló pedagógusok kerekasztal-beszélgetésére kerül sor a fentiekről a Civil Közösségek Házában Koska Éva vezetésével. Gyere el te is, ha úgy érzed, van kérdés benned a témában, amire nem tudod a választ.

(Marokity Angéla)

………………………………………….

A prostituált, a tranvesztita és az olasz dialektusok.

Fried Ilona a PC4-ben megjelenő írásában az olasz centrum-periféria viszonyról és ennek irodalmi vonatkozásairól értekezik. Megtudhatjuk Pirandello példáján, hogyan lehet egy peremre szorult dialektusban írt színmű sikeres, és hogy milyen változásokat mutat az olasz irodalom a későn kialakult köznyelv miatt. A szövegkultúrától a spektákulumig - modern olasz drámáról című tanulmány bemutatja az újabb nápolyi dráma átmenetét a keserű iróniába, noirba, társadalmi szatírába, és betekintést nyerhetünk általa a sokpólusú olasz kultúra nüansznyi változásaiba a dialektikus dráma kapcsán.

(Varga Réka)

……………………………………………

 

MÉLTÓSÁG, KULTÚRA, KÖZÖSSÉG

2014. április 15-17. Civil Közösségek Háza

Április 16. 10:00 Hova, mibe menekülünk, avagy milyen világokba foglaljuk magunkat? Alternatív életközösségek.

A terepmunkában éppen a potencia aktusra váltása köré íródik minden döntésünk/cselekedetünk. Olyan helyzetben dolgozunk, ahol folyamatosan improvizálni kell, mivel az emberek, akikkel érintkezünk, egy a miénktől eltérő időszemlélet szerint élnek. Ezért nekünk egyrészt rögzített pályán kell tartanunk a csoportfolyamatokat, másrészt folyamatosan vissza kell csatolnunk a közösség ritmusához, állapotához.

Szegregált embercsoportokból próbálunk közösséget létrehozni. Célunk, hogy az a létmód, amely őket elválasztja a társadalom egyéb szegmenseitől, a csoporton belül mégis élhető és vállalható, értékkel teli lehessen. Mi mindig kívül állóak vagyunk, ám (elsősorban művészeti) módszereinkkel próbáljuk lebontani a határokat, megkísérlünk átlépni rajtuk, és a világukba egy másfajta szemléletet/időtudatot beoltani.

Olyan területeken dolgozunk, ahol a két időmód egyaránt jelent van. A jelenbe ágyazott, reaktív időtudat és a tervező-szorongó, időben múltba-jövőbe ugráló, nyugati időtudat.

Olyan intézményekkel működünk együtt (ilyen a börtön például), ahol a röviden kontrollnak nevezett "társadalmi-szociokulturális" szelídítő folyamat legalsó szintjével találkozunk. Az ember belső világának, spirituális intimitásának védelme-gondozása az, ami a kollektív őrülettől és a hatalomtól menedéket nyújt, egyfajta magyarázatként és menedékként szolgál. A vallás réges-rég elveszítette ezt a funkcióját. Eredmény: ezerszámra szaporodó spirituális közösségi formák, amelyek mind a keleti félteke időtudatát tanítják a neurotikus nyugatnak. Az, hogy mi mi mivel "fertőzzük" őket, nem szokott annyira érdekes lenni. Ők belső dolgainkra hatnak, és mi? Mi továbbítjuk a strukturált szorongásunkat? Avagy a " rendet"? A közösségek, amikkel dolgozunk, élő, éppen íródó hagyománnyal rendelkeznek (gyerekek, börtönlakók, cigányok, fogyatékosok). Az ő világuk nincs széthasadva, mint a miénk.

Nincs kellő önismeretünk ahhoz, hogy rájöjjünk, nem kell létrákra mászni. Hogy nem az a lényeg, milyen falnak támasztjuk a létránkat, hanem az, hogy amikor feljutunk, és nem azt látjuk, amit vártunk, tudunk-e tanulni belőle.

Az alternatív (pl. ökológiai) közösségek nem izolációként élik meg a társadalmi "normákról" való leszakadást. Döntésük célja a függetlenség és az emberi lépték. Ahol mi állunk, az embertelen, és igyekszünk ezer módon ezt elfeledtetni magunkkal. Én is mennék alternatív életközösségbe, ha nem itt lenne feladatom. Nem hoznak létre újat. Visszatérnek a régihez. A kivonulásuk számunkra utópikus. Számukra lehetőség a túlélésre. Én még képes vagyok integrálódni, de már én is fulladok, és lehet, hogy 10 év múlva kiköltözünk a városokból. A munkatársaimmal mind félig kinn is vagyunk, mintákat veszünk át az alternatív közösségektől (önfenntartás, környezettudatosság stb...). Nem érezzük azt, hogy mintapolgárai lennénk egy fogyasztói társadalomnak. És nem szeretnénk elhitetni magunkkal, hogy ez nem rabszolgaság. Szerencsések vagyunk, hogy a munkánknak van értelme (legalábbis mi úgy érezzük). Az önkéntesség is egy alternatív megoldás a pénzzel és hatalmával szemben.

Szabad játék folyamatosan létezik, csak néha ki kellene tekinteni abból a társadalmi környezetből, amelybe be vagyunk ágyazva.

(László Eszter)

………………………………………………..

 

2014. április 15.

MÉLTÓSÁG, KULTÚRA, KÖZÖSSÉG

2014. április 15-17. Civil Közösségek Háza

Április 16. 17:00 Szimultán interaktív művészeti blokk - Szociopoly

Volt már olyan, hogy nem jöttél ki a pénzedből?

Neked mit jelent a szegénység? Mit jelent a hátrányos helyzet? A Szociopoly egy társasjáték, ahol játékosként hátrányos helyzetű vagy, munkanélküli, szegény. Valós, életszagú problémákat kell megoldanod:

Kapsz-e közmunkát? Befizeted a számlákat vagy a gyerekeknek veszel tanszert? Fát lopsz vagy cipőt veszel? Megbüntet a rendőr, de még osztálypénzt is kell fizetned?

Bárhogy döntesz, ha túléled a hónapot, nyersz. Kipróbálhatod magad 2014.04.16-án, 17.00-kor a Kultúroltás-Fesztiválon, a Civil Közösségek Házában.

(Monyoródi Klára)

 

bottom of page