top of page

Remekül sikerült a tegnap esti programunk! Köszönjük népes közönségünknek a részvételt, örülünk, hogy ilyen sokan eljöttetek!
Azoknak pedig, akik nem tudtak részt venni a programon, íme egy rövid beszámoló, melyből kiderül, miről maradtak le:

A LENGYEL UTAZÓ A 30-AS ÉVEKBEN VÉGIGBICIKLIZETT A SZAHARÁN ÉS MEGÚSZTA AZ OROSZLÁNKALANDOT, 
A HOLLAND A 80-AS ÉVEKBEN MEGMÁSZTA SEGÍTŐK NÉLKÜL A KILIMANDZSÁRÓT, S ELÉNEKELTE FENT, A KÖDBEN A TELEKI-EXPEDÍCIÓ MÁSIK TAGJÁVAL A MAGYAR HIMNUSZT

Tegnap este (2015.05.04.) a pécsi Trafik étteremben zajlott egyesületünknek a „Biciklis felfedezők egykor és ma – Kazimierz Nowak és Simon Wintermans kalandjai Afrikában” című klubestje.
Kazimierz Nowak nemrégiben magyarul megjelent „Kerékpárral és gyalog a fekete földrészen át” című könyvét ismerhettük meg Wolosz Vera (a mű fordítója), Dr. Tarrósy István (a kötet kiadója) és Simon Wintermans (világjáró bringás) beszélgetésén keresztül.

Kazimierz Nowak (1897–1937) lengyel utazó, tudósító és fényképész Lengyelországban, Stryjben született. 1931–36 között egyedül utazott Afrikában. Tripoliból indulva, észak-déli irányban vágott át a kontinensen, így jutott el annak legdélibb pontjáig (a Tű-fokig), majd nyugati irányból visszafelé is végigkerékpározta, illetve részben gyalog, lóháton, csónakon, teve nyergében tette meg Algírig az utat. Összesen közel 40.000 kilométert tett meg, s valószínű, hogy ő volt az első, akinek ez sikerült. A kötet azoknak a leveleknek, riportoknak, publicisztikáknak, képeknek gyűjteménye, amiket Nowak küldött haza Lengyelországba. 
A könyv igazi bestseller hazájában, nyolc kiadást élt meg, eredeti címe: „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. A művet a pécsi Wolosz Vera közel fél évig fordította magyarra, ami ezután az első külföldi kiadása lett ennek a remek úti beszámolónak. Az este folyamán nem csak a könyvön keresztül, hanem a Nowak által készített kb. 10.000 képből készült válogatást is látva kalandos részleteket ismerhettünk meg az utazásról, annak körülményeiről. S hogy Afrikáról, a földrész különleges viszonyairól annyi mindent megtudtunk, Tarrósy Istvánnak, a PTE Afrika Kutatóközpontja vezetőjének, a könyv kiadójának is köszönhetjük.

Az előadás második felében Simon Wintermans úti beszámolóját hallhattuk és láthattuk az úgynevezett „Teleki Sámuel-expedíció” részleteiről. Teleki gróf útvonalát követve haladtak Afrikában, eleinte a sokat emlegetett Ikarus busszal, majd gyalog és más tömegközlekedési eszközzel a célig. Simon sok humorral és rengeteg diaképpel megtűzdelt előadását is nagy érdeklődéssel fogadta a kedves publikum. A végén azt is elárulta, hogy újabb utazásra készül. Nem is akárkivel, négy éves kisfiával, Samuval készül megtenni a két európai kulturális főváros, Mons és Pilzen közötti távot. Május 23-án indulnak és június 21-én (a hollandiai apák napján) érkeznek Pilzenbe a tervek szerint. Tandemjük kerékpárútjáról a túra alatt többet között a Kossuth rádió is beszámol majd. Sok sikert kívánunk a Wintermans-párosnak!

 

Golubics Anett

 

 

bottom of page